Itsenäisyyspäivän 6.12.2017 mestaruuskoe

Lue tästä kisan käsiohjelma.


Ylituomari Aku Karhunen ja vastaava koetoimitsija Jarkko Hjerppe tarkastamassa koirien rokotuksia ennen muuta aamun ohjelmaa.


Tapio Arola ja Vesa Lotti lipunnostossa.


Koeväki seuraamassa lipunnostoa ja itsenäisyyspäivän puhetta.


Renny Villikka (toinen vasemmalta) piti perinteiseen tapaan itsenäisyyspäivän puheen ja Jukka Mörsky (vasemmalla) toimi Maamme-laukun esilaulajana.


Kokeen suojelija Angela Cavillin tervehdys koeväelle.


Yituomarin puhuttelu.


Koeväki kuuntelemassa Pertti Korhosen esitelmää kansalliskoirastamme suomenpystykorvasta.


Järjestäjien kiitokset Pertti Korhoselle.


Marjukka Sopanen ja Angela Cavill itsenäisyyspäivän kakkukahveilla,  jotka Angela tarjosi koeväelle.

 


Kymenläänin Pystykorvakerho muisti kokeen suojelijaa.


Kerhon mestarin 2017 Wihinokan Hipun omistaja Ulla Kuukka.


Päivän parhaan tuloksen haukkuneen Karahkan Göpin omistaja Asseri Karjalainen.

TULOKSET

Ylituomari: Aku Karhunen, Puumala

Lintulaskenta:
106,5 km, 40 LM, Metso 10, Koppelo 7, Teeri 33, Pyy 13
0,59 lintua/km
0,4 LM/km

VOITTAJALUOKKA

1 Fi19200/15 spu Karahkan Göpi Asseri Karjalainen Kouvola VOI 2 65
2 FI33918/10 spn Taru Taava Haapala-Innanen Savitaipale VOI 3 60
3 FI34329/13 spn Rantakallion Pipsa Esa ja Oskari Talka Lappeenranta VOI 3 57
4 Fi36083/13 spn Nelli Jorma Repo Rautjärvi VOI 3 56
5 FI23434/14 spn Rantarinteen Taru Hannele Pirhonen & Martti Sikiö Ruokolahti VOI 3 56
6 FI28704/08 spn Kotirovan Tupu Aimo Koivula Pyhtää VOI 3 53
7 FI30219/15 spu Kylkisalon Aksu Pertti Korhonen Kajaani VOI 3 52
8 FI14464/11 spn Sulunmäki Sissi Jari Kuhmonen & Petri Huuhko Luumäki VOI 3 52
9 FI24483/13 ppu Hopeapajulaakson Reetu Tuomo ja Väinö Valjus & Aino Saastamoinen Miehikkälä VOI 3 50
10 FI21961/14 spn Marjakankaan Milli Kauko Hokkinen Pieksämäki VOI 0 44
11 FI37139/15 spn Röjbackens Thea Aimo Koivula Pyhtää VOI 0 19
12 FI29696/15 ppn Kaira Jukka Mörsky ja Kaisa Kaaresoja Kouvola VOI 0 9
13 FI34328/13 spn Rantakallion Novita Leea Virtanen Lemi VOI 0 9
14 FI31175/13 spn Neviksen Miina Mauri Nevalainen Kouvola VOI 0 9
15 FI40054/13 spu Urrauksen Räyhä Mika Kelometsä Vantaa VOI 0 7
16 FI33739/13 spu Halti Maarit ja Kari Karjalainen Lappeenranta VOI 0 7
17 FI49171/09 spn Jahti-Impan Tuikku Seppo Ukkola & Minna Likander Miehikkälä VOI 0 7
18 FI23131/14 spn Kultakurkun Lumi Pertti Mäkelä Kouvola VOI 0 6
19 FI23127/14 spn Kultakurkun Hilma-Riina Juha-Pekka Hytönen Kouvola VOI 0 6
20 FI19700/15 spn Mehtomäen Leia Tapani Parkkonen Siilinjärvi VOI 0 5

AVOIN LUOKKA

1 FI141304/16 spn Wihinokan Hippu Ulla Kuukka Lappeenranta AVO 2 61
2 FI21895/16 spu Rönninmäen Roni Markku Luoma Hamina AVO 3 52
3 FI20095/13 ppu Punapippurin Vailla Vertaa Vili Vesa Hovi Lappeenranta AVO 3 47
4 FI18987/16 spn Sulunmäki Nitta Antti Pulli Lappeenranta AVO 3 46
5 FI23939/15 spn Sulunmäki Kiisu Laura ja Tapio Arola Lappeenranta AVO 0 4

KYMENLÄÄNIN PYSTYKORVAKERHON LINNUNHAUKUN MESTARUUSKISA 2017

1 spn Wihinokan Hippu Ulla Kuukka Lappeenranta 61
2 spn Taru Taava Haapala-Innanen Savitaipale 60
3 spn Rantakallion Pipsa Esa ja Oskari Talka Lappeenranta 57
4 spn Nelli Jorma Repo Rautjärvi 56
5 spn Rantarinteen Taru Hannele Pirhonen & Martti Sikiö Ruokolahti 56
6 spn Kotirovan Tupu Aimo Koivula Pyhtää 53
7 spu Kylkisalon Aksu Pertti Korhonen Kajaani 52
8 spn Sulunmäki Sissi Jari Kuhmonen & Petri Huuhko Luumäki 52
9 spu Rönninmäen Roni Markku Luoma Hamina 52
10 ppu Hopeapajulaakson Reetu Tuomo ja Väinö Valjus & Aino Saastamoinen Miehikkälä 50
11 ppu Punapippurin Vailla Vertaa Vili Vesa Hovi Lappeenranta 47
12 spn Sulunmäki Nitta Antti Pulli Lappeenranta 46
13 spn Marjakankaan Milli Kauko Hokkinen Pieksämäki 44
14 spn Röjbackens Thea Aimo Koivula Pyhtää 19
15 ppn Kaira Jukka Mörsky ja Kaisa Kaaresoja Kouvola 9
16 spn Rantakallion Novita Leea Virtanen Lemi 9
17 spn Neviksen Miina Mauri Nevalainen Kouvola 9
18 spu Urrauksen Räyhä Mika Kelometsä Vantaa 7
19 spu Halti Maarit ja Kari Karjalainen Lappeenranta 7
20 spn Jahti-Impan Tuikku Seppo Ukkola & Minna Likander Miehikkälä 7
21 spn Kultakurkun Lumi Pertti Mäkelä Kouvola 6
22 spn Kultakurkun Hilma-Riina Juha-Pekka Hytönen Kouvola 6
23 spn Mehtomäen Leia Tapani Parkkonen Siilinjärvi 5
24 spn Sulunmäki Kiisu Laura ja Tapio Arola Lappeenranta 4